Správné saunování
Do sauny byste neměli chodit s plným žaludkem ani vyloženě hladoví. Před vstupem do sauny je nutné se vysprchovat. Někteří lidé se raději sprchují horkou vodou, aby se rychleji nastartoval proces pocení.
Před vstupem do ohřívárny odložte všechny šperky, brýle a podobné kovové předměty, které se v sauně rozpálí a kontakt s nimi je pak nepříjemný. Někde se vyžadují pantofle. Je dobré místní „etiketu“ zjistit předem u obsluhy.
V sauně sedíme na ručníku nebo prostěradle a pokud je nám na obličej příliš horko, můžeme si přes hlavu dát malý ručník. Intenzitu saunování volíme výběrem vyšší či nižší lavice a polohou těla. A samozřejmě délkou pobytu v ohřívárně. V soukromé sauně můžete ještě regulovat vlhkost vzduchu litím vody na kameny. Skutečnost, že nevidíte na své kůži pot neznamená, že se nepotíte. V první fázi voda prostupuje štěrbinkami v kůži a na jejím povrchu se ihned odapřuje a pocení tedy není viditelné. Stejně tak se organismus chová i mimo saunu při vyšší teplotě. Po chvíli, kdy tento neviditelný proces k ochlazování nestačí, nastoupí klasické "mokré" pocení. Více zde.
Pokud je dostatek prostoru, doporučuje se poloha vleže z důvodu rovnoměrnějšího působení tepla. Navíc máte tak hlavu ve stejné výšce jako zbytek těla a pocit horkosti v obličeji vás neomezuje tolik, jako kdybyste seděli. Signálem pro opuštění sauny je nepříjemný pocit horka, pálení uší a v podstatě jakýkoliv diskomfort.
Ochlazení po sauně je stejně důležité jako ohřívání. Jeho opomenutí může vést k bolestem hlavy nebo nevolnosti po zbytek dne. Ihned po sauně se doporučuje osprchování teplou vodou pro smytí nečistot. Studená voda by totiž zavřela póry a vyplavené nečistoty by se nevymyly. Hned po tomto osprchování by mělo následovat ochlazení buď v bazénku, nebo alespoň ve studené sprše. Při tomto ochlazování by vám neměla být zima. Jakmile začne, měli byste bazének opustit, otřít se do sucha a odpočívat. Až se budete cítit opět normálně (cca 10 minut), můžete opět do sauny. V sauně se můžeme masírovat např. kartáčem, což pomůže prokrvení pokožky a k pocitu dočasného ochlazení (zjednodušeně řečeno, nevnímáte horko, ale drsné štětiny kartáče).
Počet cyklů je různý, obvykle se rozděluje takto:
1. dráždivé – působí výrazně povzbudivě a je vyvoláno jedním pobytem v ohřívárně s následným ochlazením. Pokud následuje masáž, ochlazování se vynechává.
2. povzbudivé – cyklus prohřívání a ochlazení se opakuje dvakrát.
3. uvolňující – nejčastější varianta – jde o tři cykly navozující uvolnění a po zbytek dne se nedoporučuje vykonávat žádnou fyzicky náročnou činnost
4. únavové – čtyři až pět cyklů. Dochází zde k většímu útlumu a potřebě spánku. Po tomto saunování byste si ho tedy měli dopřát.
Po posledním sprchování už by se nemělo používat mýdlo, aby nedošlo k porušení PH pokožky. Ale pokud ho použijete, tělo si PH stejně brzy obnoví. Lidé s citlivou pokožkou mohou použít mastný krém. Po celém posledním cyklu je zdravé i příjemné si odpočinout vleže a třeba se i trochu prospat (usínání je po sauně velmi rychlé) a až pak se zase vrhnout do běhu všedního života. Pokud byste se přivlékli okamžitě po osprchování a krátkém sezení, může se stát, že tělo bude ještě ze setrvačnosti vylučovat pot a budete celí mokří. Po saunování byste měli jíst lehké pokrmy, ale opět je to na vás. Chlapi u nás v sauně si dávají klobásky a jsou spokojení.
Ještě jako rekapitulace stručný postup:
1. Osprchovat, osušit
2. Prohřát
3. Osprchovat teplou vodou
4. Ochladit v bazénku (ve sprše, vědrem)
5. Osušit a odpočívat (popř. doplnit tekutiny)
6. Znovu bod 2.
7. Po posledním ochlazení odpočívat vleže.