Zajímavosti

Velikost písma

Ve Finsku a Litvě je pivo po sauně považováno za osvěžující a přínosné. Někde se také do vody určené k polévání horkých kamenů přilévá trochu piva, aby se uvolnila vůně podobná té při jeho výrobě. Tato specifická vůně ovšem nesedí každému a tak má své zapřísáhlé zastánce a odpůrce. Dají se použít i jiné vůně, např. borovice nebo eukalyptus. Avšak použití jakékoliv jiné příměsi než březových listů je zastánci tradic opovrhováno. Obvyklý způsob, jak březové listí použít, je namočit jej do vody a pak na jednu či dvě vteřiny položit na rozpálené kameny. To zároveň ohřeje větvičku na ideální teplotu pro šlehání.

Podle finské tradice je tělo nejkrásnější třicet minut po sauně a ve Finsku je také v současnosti více saun než osobních automobilů.

Ve Finsku, Estonsku, Litvě a Rusku se považovala sauna za svaté místo. Ženy zde rodily a byli zde omýváni nebožtíci. Dále se zde léčily nemoci a pronášela zaříkadla. Jako v mnoha jiných kulturách, i ve Finsku byl oheň považován za dar z nebes a ohniště za oltář. Stále existuje rčení: "Chovejte se v sauně jako v kostele."

Saunatonttu

skřítek Saunatonttu

Saunatonttu, doslovně přeloženo jako saunový elf, je malý skřítek žijící v sauně. Lidé si ho vždy vážili, protože jinak by jim škodil. Bylo zvykem saunu občas vytápět speciálně jen pro tohoto skřítka a nechávat mu před saunou nějaké jídlo. Věřilo se totiž, že lidi varuje před požárem sauny a trestá ty, kteří se v sauně nechovají správně – např. tam spí, hrají hry, hádají se a podobně. Na podobné bytosti věřili lidé různých kultur. Např. v Rusku měli úplně stejného skřítka jménem bannik.

V Thajsku trávily ženy měsíc po porodu hodiny v provizorním saunovém stanu, kde byly používány léčivé byliny, aby se pomohlo matčině tělu vrátit rychleji do původního stavu.